Poštovana doktorka,
    Molim Vas da mi protumačite sledeće rezultate OGTT testa sa insulemijom: OGTT: I-4,2; II-8,4: III-8,3; IV-5,8; V-5,4 insulinemija; O.min- 9,4;30. min-58; 60min.-89; 120.min-78 i 180min.-54. Rezultati se tiču ginekoloških ispitivanja.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 02. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Vrednosti dobijene u toku OGTTa govore u priloge stanja koje nazivamo Poremećena tolerancija na glikozu. Zahteva terapiju u smislu sprovođenja odgovarajuće dijete, izmena navika, dovoljno fizičke aktivnosti i redukciju telesne težine, ukoliko je to problem. Uz ovakvo ponašanja za 3-6 meseci ponoviti OGTT, koji bi mogao tada da bude u granicama vrednosti za zdrave osobe. Vrednosti insulina su povišene i govore za neadekvatan odgovor pankreasa nakon unošenja hrane. I to se može donekle rešiti sprovošenjem odgovarajuće dijete i načina života. Ipak smatram da za sada to ne bi moglo da bude razlog ginekoloških problema, osim aki postoji oilicistična bolest jajnika, koja se karakteriše povišenim vrednostima insulina.
      ass.dr Milena Velojić Golubović