Da li je i koliko štetno uraditi scintigrafiju štitaste žlezde nakon zračne terapije koja je sprovedena pre 9 meseci i to obostrano na obe dojke? Upravo ta terapija je verovatno isprovocirala pogoršanje stanja (adenom koji obuhvata ceo desni režanj štitaste žlezde).
    Da li je moguće izbeći ili bar odložiti scintigrafiju? Urađeno mi je do sada: UZ pregled i LAB analize, TG 0,429 (ref.vr. 1,7-55,6), ATG-At 147,8(ref.vr.0,0-25,3), AMC-At 104,6(ref.vr.0,0-10,0).

    Odgovoreno: 24. 10. 2008.
    • Poštovana,
      danas se scintigrafija štitaste žlezde radi sa tehnecijumom, koji brzo nestaje, tako da nema nikakvog razloga da se ona kod Vas ne uradi, ukoliko je procenjeno da je potrebna u smislu pripreme za eventualnu hururšku intervenciju na štitastoj žlezdi i uklanjanja takvog adenoma, što je jedino definitivno rešenje. Vrednosti napisanih analiza nisu posebno izmenjene i ne mogu biti razlog bilo kakvim tegobama.
      ass.dr Milena Velojić Golubović