Poštovana,
    Moja ćerka ima 19.god. Njen nalaz je: EHO:  Štitasta žlezda difuzno uvećana. Desni režanj dimenzijea 1/4AP/x2,54. Levi režanj u svom centralnom delu ka prednjem zidu uz samu kapsulu nejasno ograničen heterogeni nodus dimenzija 1,62 x1,29cm. Preostali parenhim b.o. Levo na vratu dve reaktivne stare lgl sa fibroznim promenama do 0.6cm . Punkcija: atipični tireociti, anizokarioza, neregularni hormat, nalaza odgovara papil. neo (cistično izmenjen). Indikovana totalna tiroidektomija. Dg. struma nodusa 1 sin (susp neo papilare) Euthyreosis. Hormoni : TSH 1,6. TG 9,9. kalcitonin 5,9. Anti TPO At manja od 5. Kakve su prognoze i ima li spasa za moje dete?
    Hvala

    Odgovoreno: 24. 10. 2008.
    • Poštovana, Ukoliko se na nalazu punkcione biopsije postavi sumnja na malignitet štitaste žlezde, sugurno je da je neophodno totalno uklanjanje cele štitaste žlezde. Nakon toga se sprovodi terapija nadoknade tireoidnih hormona, koja je jednostavna i uspešna. Potrebna je što veća supresija TSH. Ukoliko ima potrebe sprovode se i drugi oblice lečenja, eventualno terapijska doza radioaktivnog joda 131. Ishod terapije kod Ca papillare tireoidne žlezde je u najvećem broju slučajeva veoma povoljan i postiže se po pravilu potpuno izlečenje. ass.dr Milena Velojić Golubović