Imam 33 god. i prvi problemi sa štitnom žlezdom su se pojavili nakon prve trudnoće (prije 8 god.) Tada je dijagnostikovan Hašimoto sindrom, ali sam terapijom upjela da dovedem hormone u normalne granice i nakon godinu prestala da ih uzimam. Godinu dana posle drugog porođaja (prije 2 god. porođaj ) su se ponovo počeli javljati simptomi, počela sam ponovo piti Tivoral 25 mikrog. i sve se brzo vratilo skoro u granice normale da bi mi se prije 2 mjeseca stanje pogoršalo, iako terapija nije prekidana (suhoća kože, usporen metabolizam, opstipacija, gojenje, umaranje, gušenje). U januaru ove godine vrijednosti su bile sledeće: FT3 5,4 (2,8-7,1 pmol/L), FT4 17,6 (12-22pmol/L) , TSH 6,1 (0,27-4,20mU/L), a u septembru FT3 4,4 (2,8-7,1 pmol/L), FT4 13 (12-22pmol/L) , TSH 13,41 (0,27-4,20mU/L).
    Šta može biti uzrok pogoršanju i da li bi trebalo uraditi neke dodatne pretrage?

    Odgovoreno: 20. 10. 2008.
    • Poštovanač Terapije hipotireoze, smanjene funkcije štitaste žlezde je izuzetno jednostavna i jedini problem može predstavljati određivanje doze u pojedinim trenucima. Doza od 25mikgr je izuzetno mala, i praktično nije za terapiju ove bolesti. Obično su potrebne nešto veće doze, oko 100mikgr. Nema pravila, doza je individualna za svakog pacijenta i određuje se na osnovu prisustva simptoma i nivoa hormona, pre svega TSH. Jasno je da je Vama potrebna veća doza leka od sadašnje i povećanje doze bi trebalo da reši većinu Vaših tegoba. ass.dr Milena Velojić Golubović