Poštovana doktorka,
    bolujem od hipotireoze petnaestak godina. Hašimotov sindrom uz veliki broj antitela (iznad 1300) .UZ bez nekih promena, samo što žlezda izgleda kao \"SAĆE\" (tako kaže doktorka). Trenutno pijem eutyrox 50 i 75 naizmenično svaki drugi dan. Stalno imam problema sa umorom, ali u zadnjih desetak dana je baš neizdržljivo, imam neki čudan osećaj u glavi, nervozna sam, čini mi se čak i depresivna, koncentracija loša, obično imam niži pritisak, a ovih dana varira od 145/90 ka nižem, a uz to mi i srce brže kuca oko 90/min.Vadila sam krv danas i ovo su rezultati: TSH=4.394 (0.350 - 5.500) FT4=21 (12-22) cortizol (8h)=541 (171-536) glukoza= 5.2 kalijum = 5.1 (3-5-5.3) natrijum =141 (139-152) kks je sve u granicama Fe =19.1 holesterol= 4.5
    Da li mi treba veća doza Eutyroxa ili je sad nastao problem i sa nadbubrežnom žlezdom (zbog kortizola). Moja doktorka je na putu do kraja meseca, svakako ću otići do nje, ali bi volela da čujem Vaše mišljenje.
    Unapred hvala,
    pozdrav od Tanje iz Novog Sada

    Odgovoreno: 12. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Jedina terapija hipotireoze je nadoknada hormona preparatima L-tiroksina. Određivanje doze se radi na osnovu vrednosti hormona i postojanja tegoba opsteg stanja pacijenta. Kod Vas su vrednosti hormona u granicama normale, sa TSH na gornjoj granci. Iz tih razloga bi doza leka mogla da se poveća, za početak bar svakog dana 75mikgr, uz praćenje Vašeg stanja. Vrednosti kortizola su u redu.