Poštovani doktore,
    imam 32 godine i na nedavnom rutinskom pregledu doktorka me je posavetovala da odem kod radiologa na pregled štitne žlezde, jer joj se učinilo da je uvećana. Nikada nisam imala probleme u vezi sa tim, ali sam ipak otišla na pregled. Na ultrazvučnom pregledu je ustanovljeno da imam 3 čvorića, a scintiogramom dalje da nisu aktivni i da se po strukturi ne razlikuju od okolnog tkiva. Nivo hormona u krvi je normalan i žlezda nije uvećana. Ipak su mi dali tablete Thyronajod 50 Henning, radi sprečavanja rasta postojecih čvorića i eventualne pojave novih. Obzirom da se radi o dugotrajnoj, možda i doživotnoj hormonskoj terapiji, a i uzimajući u vidu da nikakve tegobe nemam, nikako mi se ne piju te tablete. Trenutno živim u Nemačkoj, ali imam više poverenja u naše lekare i molim Vas da mi kažete da li je ova predložena terapija standard i kako bi uticala na eventualnu trudnoću. Imam jedno dete i nisam završila sa planiranjem porodice.
    Hvala Vam unapred i sve pohvale za sajt.

    Odgovoreno: 12. 10. 2008.
    • Poštovana, Terapija čvorića štitaste žlezde lekovima retko daje neke posebne rezultate. Možete pokušati primenu lekova do 6 meseci, uz praćenje rezultata. Ako se za to vreme ne postigne ništa, dalje uzimanje lekova nema smisla. U principu nodozno ismenjena štitasta žlezda ukoliko su vrednosti hormona u granicama normale ne zahteva bilo kakvu terapiju i nije ograničavajući faktor bilo zašta, pa i za trudnoću. Kada čvorovi počnu svojom veličinom da stvaraju smetnje, jedino definitivno rešenjeje hirurška intervencije. Do takvog rasta nodusa uopšte ne mora doći, tako da za sada samo pratite Vašu žlezdu ultrazvučnim pregledima 1-2 puta godišnje i živite normalno. ass.dr Milena Velojić Golubović