Imam 26 godina. Imam povišen krvni pritisak (Hipertenziju) tj. Najviše zabeležen kod lekara 150/110 mmHg. Sada sam na terapi lekovima Monopril 5 mg/ dan. Međutimm mene brinu rezultati koje sad imam a, tiču se endokrinologije tj. nalazi u 24-časovnom urinu su mi Dopamin i Noradrenalin u granicama normale a, Adrenalin je povišen 24,4 a treba da bude (manji od 20) i Vanilmandelična kiselina (VMA) koja je 76,4 a treba da bude (manja od 70,4). Vrednosti u zagradi su referentne, pošto se razlikuju u zavisnosti od labaratorije.
    Hvala vam unapred!
    P.S. Navedeni lek nisam koristio u vreme labaratorijskih nalaza.

    Odgovoreno: 11. 10. 2008.
    • Poštovani Mislim da navedene vrednosti laboratorijskih analiza nisu takve da bi bile razlog za neko dopunsko ispitivanje, u zavisnosti od toga kako se ispoljava povišeni pritisak (nagli skokovi pritiska ili relativno stabilne vrednosti). Redovno kontrolišite pritisak i sprovodite terapiju, uz eventualnu korekciju doze i možda promenu leka ili dodavanje još nekog preparata, ukoliko se ne postigni željene vrednosti. ass.dr MIlena Velojić Golubović