Imam 39 godina. Od pre 9 godina imam smanjenu funkciju štitne žlezde i imam doživotnu terapiju Letrox-som 1 dnevno. Rezultati su mi u redu i ja se dobro osećam što se toga tiče. Ali, pre dve godine sam imala histerektomiju zbog mioma u materici, gde su mi sačuvani jajnici. Rezultati polnih hormona sada su sledeci: prolaktin 1443, progesteron 2,73, LH 5,57, testosterone (total) 0,40, FSH 3,20, costisol 570,25 (uzet u jutarnjim časovima), estradiol 80,1. Brine me povišen nivo prolaktina. Da li to može biti zbog moje terapije? A napominjem da sam u pod velikim stresom zbog histerektomije, jer se kajem zašto sam uopšte na to pristala. Žena ste, pa ćete razumeti.
    Hvala

    Odgovoreno: 21. 09. 2008.
    • Poštovana Razlog za histerektomiju je sigurno postojao, tako da tu ne bi trebalo da bude dileme. Važno je da su gonade sačuvane i da postoji relativno normalna sekrecija polnih hormona. Povišene vrednosti prolaktina, ukoliko ne stvaraju kliničku sliku, u Vašem slučaju to bi samo mogla da bude sekrecija iz dojki, nisu toliko bitne. Ipak bi bilo potrebno da za svaki slučaj obavite i morfološko ispitivanje hipofize (CT ili magnetna rezonanca).