Jos pre godinu dana, kad mi je pocelo opadanje kose, ja sam se obratila dermatologu,koji je smatrao da je to normalno i da ce prestati, dao mi b vitamin i neki losion, koji nista nije pomogao. Takodje sam kontrolisala stitnu zlezdu, secer, gvozjde i sve je bilo ok! Pre godinu dana sam uradila analizu polnih hormona i pokazalo se da mi je testosteron na gornjoj granici i ginekolog mi je dao diane 35, koje jos uvek pijem i koje su mi smanjile testosteron skoro na donju granicu, ali mi kosa i dalje opada. Onda sam pre dva meseca ponovila analizu stitne zlezde, gde se pokazalo da su mi antitela na tg jako povisena, malo povisen t4 i tsh (sto je doktorki bilo cudno). Ultrazvuk stitne zlezde pokazao je da nema nikakvih promena na njoj. Takodje, visok je bio i kortizol, sva tri puta u toku dana duplo visi od normalnog. Ultrazvuk nadbubrezne zlezde pokazao je da je sa njom sve u redu. Doktorka me je uputila u Klinicki centar NS,radi daljih analiza, ali ce me tamo primiti tek u novembru, a dok mi nadju uzrok bolesti proci ce jos ko zna koliko vremena! Ja sam jako, jako zabrinuta i ocajna, jer mi se za ove tri godine kosa dosta proredila, ali mi nije opadala ni blizu kao sad!!! Sad mi opadane i po 200 vlasi dnevno i plasim se da cu, dok ne resim ovaj problem sa hormonima ocelaviti!!! A ne bih volela da mi se to desi sa samo 26 godina!!! Zato moram sto pre nesto da preduzmem!!! Da li bi minoksidil 5% koji se pravi u apoteci sb trade pomogao? Molim Vas za savet!!! Unapred hvala!!!!

    Odgovoreno: 13. 09. 2008.
    • Poštovana, obzirom na već dokazane promene u rezultatima pojedinih hormona, neophodno je kliničko ispitivanje da bi se dobio definitav odgovor o čemu se radi kada je funkcija pojedinih endokrinih žlezda u pitanju. Opadanje kose može biti posledica nekog endokrinološkog oboljenja ali i ne mora. Zato za ovo vreme do prijema u bolnicu pokušajte sa upotrebom pojedinih preparata i pregledima drugih specijalnosti rešite ovaj problem. ass.dr Milena Velojić Golubović