Doktore, ja bi htela prvi put da proverim polne hormone, obzirom da su mi nakon tri meseca lecenja raznim tabletama i preparatima za gubljenje kose, pocele sitne dlacice intenzivno da bujaju na licu, pa su mi rekli da i to proverim. Zelala bih da znam tacno koje hormone i u kom vremenu menstrualnog ciklusa se koji hormon radi, a inace menstuacije su mi redovne. Sem sto mislim da mi je nesto napravilo hormonski dizbalans, jer mi je nenormalno pojacana maljavost lica, a ne znam joj uzrok. HVALA

    Odgovoreno: 13. 09. 2008.
    • Poštovana, Problem pojačane maljavosti kod žena je veoma čest u našem podneblju, i obične ne postoji nikakav poseban razlog, odnosno oboljenje. Ukoliko postoji razlog obično je problem sa nadbubrežnom žlezdom i jajnicima, ali je najčešće praćen i promenama menstrualnog ciklusa. Sto se tiče vremena uzumanja krvi za analize polnih hormona, potrebna su tri uzorka krvi. Na početku, u prvih 5 dana ciklusa, na sredini u periodu ovulacije, oko l4. dana ciklusa i na kraju, u poslednjih 5 dana ciklusa. ass.dr Milena Velojić Golubović