Postovana, molim Vas da mi odgovorite sta moze biti razlog pojave preterane maljavosti ( u predelu lica, stomaka, grudi, prepona, nogu). Doktor je preporucio da se izvrsi analiza kateholamina. Sta to znaci i da li se ovaj problem moze ukloniti, odnosno da li moze doci do toga da se maljavost povuce i na koji nacin? Hvala.

    Odgovoreno: 13. 09. 2008.
    • Poštovana, Problem pojačane maljavosti kod žena je dosta cest u našem podneblju. Može nastati bez ikakvog posebnog uzroka, ali može biti i znak oboljenja neke endokrine žlezde. Najčešće se radi o nadbubrežnoj žlezdi i jajnicima. Potrebno je obaviti ispitivanje njhove funkcije i građe. Tek nakon toga se može početi sa terapijom odgovarajućim lekovima koji postoje i mogu biti prilično efikasni. ass.dr Milena Velojić Golubović