Postovanje doktorka, imam 38.god. Cista na istimusu levo na stitnjaci je dijagnostikovana pre oko 6.god. i redovno pracena. Bez tegoba. Radjena mi je aspiracija i biopsija, zadnji put u apr.ove god, nalaz bio uredan. Na predlog doktora, posto je cista relativno velika (nije se uvecavala zadnjih 5 g,) privatila sam operaciju, koja je uradjena pre 2 nedelje. Patoloski nalaz me je sokirao: Dg papilarni karcinom. Imam zakazanu sledecu operaciju za 4 nedelje radi totalnog odstranjivanja zlezde. Nakon toga najavu terapije radioaktivnim jodom u konsultaciji sa endokrinologom. Postoji i sifra koju ne mogu da odgonetnem pa Vas molim za pomoc i komentar u vezi prognoze. T2 N0 MX. Da dodam u krvnim sudovima i izvadjenom limfnom cvoru nisu nadjene kancerogene promene odstranjenog dela.Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 08. 2008.
    • Poštovana, maligne promene u cistično izmenjenoj štitastoj žlezdi su retke, a terapija je ista kao i kod ostalih tumora, totalno uklanjanje štitaste žlezde, terapijska doza radioaktivnog joda ako je potrebno i medikamentozna terapija L-tiroksinom nakon operacije. Ovi tumori su zahvalni za lečenje i ne bi trebalo da bude problema oko kompletnog izlečenja. Šifra koju ste naposali je oznaka klasifikacije tumora u odnosu na njegovu veličinu i zahvaćenost linfnih žlezdi i misli da je kod Vas pokazatelj da je to u redu. ass.dr Milena Velojić Golubović