Pozdrav, prije godinu i pol dana sam dobila prvi napad panike zbog straha od smrti (strah je bio iniciran smrću poznanika moje dobi) te sam otišla na razgovor kod psihologinje koja mi je rekla kako moram imat neku aktivnost u životu u kojoj ću moći uživati i opustiti se (inače sam odličan učenik, 18 god). Poslušala sam njen savjet, a napadi panike dogodili su se još par puta, ali je između njih bio dosta veliki vremenski razmak pa me nisu toliko brinuli. Naime, početkom ove godine sam dobila još jedan napad panike koji je bio ključan u razvitku mojih negativnih misli, a veliku ulogu imao je i internet. Naišla sam na puno članaka, kako naših, tako i stranih o paničnim napadima te na puno iskustava. Pročitala sam da mnogi ljudi nisu zbog toga godinama izlazili iz kuća, da im je karijera/obrazovanje propalo, da su se izliječili, ali su im se napadi panike opet javili. Sve je to jako utjecalo na mene tako da je svakodnevni izlazak iz kuće bio izazov (znojenje, vrtoglavica, plitko disanje). Sada je situacija da smo po kućama pa sam donekle mirna, ali me brine što kada opet budem morala ići van. Zanima me jesu li stvarno panični napadi neizlječivi? I vraćaju li se te jesam li zbog toga radno nesposobna osoba? Unaprijed hvala! P.S. Napadi panike najčešće mi se dogode u velikim skupinama ljudi (posebno je okidač ako te ljude ne poznam)

    Odgovoreno: 24. 04. 2020.
    • Postovana, ako se tretiraju napadi panike se mogu izleciti ili smanjiti na minimalnu meru. Na psihoterapiji ucite na koji nacin mozete da kontroliste panicne napade i bicete funkcionalni. Radi se na negaticnim mislima, iracionalnim uverenjima , fizioloskim manifestacijama.

      Anksioznost i panicni napadi su cesti, veliki broj ljudi ih ima. Bitno je samo na vreme raditi na uzroku anksioznosti.