1. Strah od gutanja čvrste hrane

    Pitanje broj: #48685

    Imam ćerku koja ima 8 godina, i koja već više od deset dana odbija da jede čvrstu hranu uz objašnjenje da se jednom zagrcnula i da se sada plaši i da proba. Mislili smo da će je proći, ali ona ne želi ni da proba, a kad je zamolimo da pokuša samo počne da drhti i da plače.
    Molimo vas da nas posavetujete kome da se obratimo i šta bismo mogli da uradimo.

    Odgovoreno: 25. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Radi se o prirodnoj i očekivanoj reakciji izbegavanja zbog straha. Deca su veoma kreativna i lako se suočavaju sa svojim strahovima. Ne insistirajte na jedenju čvrste hrane, ali neka je uvek bude u ponudi, nudite nešto mekšu hranu i nikako ne započinjite sa pasiranjem, jer će to onda učvrstiti ponašanje i izbegavanje. Ako problem opstaje, potražite konsultaciju sa dečijim psihologom i bihejvioralnim psihoterapeutom.