Poštovani doktore, imam ćerku staru 4 godine i ona je sa 7 meseci počela da radi to izgleda kao da radi trbušnjake ukrsti noge i diže gore dole i znoji se.Rekli su da se to zove infantilna onanija i da ćeproći sa 3 godine. Ranije joj je bila potrebna neka plišana igračka da drži da to radi a kada smo to eliminisali nije joj potrbno ništa da ima u rukama. Međutim to ne prolazi. Ona kada fizički nije aktivna.kada je sama , ponekad i kada su tu druga deca o odraslima i da ne govorim , kada igra igrice na računaru,kada gleda televiziju to radi.Nekada radi češće a nekada ređe nema pravila ali to ne prolazi. Nekada se krije a nekada ne. Kada je opomenem ona odmah prekine ali čekaprvu priliku da nastavi. Bojim se da to može da joj utiče na mozak da ako to ne rešim do polaska u školu da će tamo biti problema. Da li vam je poznato takvo ponašanje i šta da radim?

    Odgovoreno: 10. 08. 2008.
    • Poštovani, na osnovu vašeg pitanja smatram da je potrebno obaviti konsultaciju sa dečjim psihijatrom koji će pregledati devojčicu, ali i video snimke koje ćete napraviti u trenucima kada se to socijalno neprikladno ponašanje pojavi. Dilema je da li se radi o naučenom neprikladnom socijalnom ponašanju (svako ponašanje se može naučiti i odučiti) ili o nemogućnosti da razume šta je u određenoj socijalnoj situaciji prikladno, a šta ne, u skladu sa uzrastom i kognitivnim, emocionalnim i socijalnim potencijalima.