Suprug i ja ne mozemo imati dece i odlucili smo da usvojimo jedno. Pre 2 dana dobili smo poziv iz jednog od Centara za socijalni rad. Radi se od decaku od 3 godine i 8 meseci. Nisam pomenula da smo prosli obradu nasem maticnom Centru za soc. rad i dobili podobnost za usvojitelje. Tamo smo imali i \"skolu roditeljstava\", radionice sa psihologom. Saznali smo i o domskom sindromu i o zaostajanju dece koja zive u domovima na raznim planovima, kao i da je sve to nadoknadivo, uz ljubav, strpljanje i rad. Ono sto smo culi, a i znali od ranije je da dete do svoje trece godine treba da primi ljubav od neke osobe,a to ne mora biti nuzno majka. Iz kratkog telefonskog razgovora sam saznala da je decak bio u domu od malena. Mi cemo ga svakako usvojiti, ako se komisija tako odluci ( u igri je vise parova ), ali nas zanima koliko je zaista znacajna ta 3. godna za psihicki razvoj deteta i njegov kasniji razvoj i sta mozemo da ocekujemo ? Postoji li nacin da se ovaj nedostatk ljubavi i paznje bar delimicno nadoknadi ? On u domu to nije mogao dobiti, mi bi mu pruzili svoj maksimum, jer zaista zarko zelimo dete. Ukratko, voleli bi da cujemo Vase misljenje o ovome, ako mogu da Vas zamolim sto pre, jer vec u ponedeljak 4. 8. idemo na razgovor u Centar. Hvala unapred

    Odgovoreno: 10. 08. 2008.
    • Poštovana, žao mi je što nisam uspeo da vam odgovorim do datuma koji ste naveli i nadam se da ipak odogovor ne dolazi kasno. Vaše pitanja je bilo i još uvek je tema ogromnog istraživanja koje je pokrenuto nakon pada Čaušeskovog režima u Rumuniji odakle su deca zatečena u sirotištima širom Rumunije bila prebaena u Veliku Britaniju i tamo dalje data u hraniteljske porodice i na usvajanje, ali pod budnim okom socijalnih službi i naučnika iz oblsti dečje psihijatrije i psihologije. Problemi koji se javljaju kod dece koja odrastaju u domovima za nezbrinutu decu spadaju u domene poremećaja privrženosti (\"attachment disorders\", možete potražiti na internetu) i odnose se na razvijanje sposobnosti stvaranja dubokih i čvrstihemocionalnih veza, doživljaja sigurnosti, prihvaćenosti i poverenja u kontaktu sa drugim osobama. To je toliko važna oblast u razvojnoj psihologiji da su se istraživači pitali gde je i da lil postoji granica kada ta sposobnost biva trajno narušena. Odgovor su ponudila deca iz Rumunije, čije prćenje je pokazalo da usvojenje i prekid deprivirajućeg odustva sigurne osobe pre pete godine nosi potencijalno dobru prognozu u oporavku privrženosti, dok kasnija usvajanja sve manje ublažavaju trag deprivacije stalne figure privrženosti. Srdačno