Postovani dr Stankovicu, najljubaznije molim za savet u vezi moje kceri po pitanju nesanice. Kcer je u aprilu og napinila 14 god. Sa 6 god. posla je u skolu, sada je zavrsila 8. OS i 6. Nize muzicke sa svim peticama, cak je redovno isla svake godine na takmicenje u NMS. Napominjem da je rodjena kao HIPER SENZITIVNA beba i bila na redovnim kontrolama sve do polaska u skolu . Doktorka je rekla da je sve u redu a da se javimo u slucaju da iskrsne problem. Problem je bio u 5/om razredu, pojavili se tikovi/zmirkanje i to tvrdo stiskanje ociju, zatim cimanje glavom u stranu i posle toga /nazvali smo MULJANJE STOMAKA. Bila je kod svoje doktorke na dug razgovor a i svi ukucani su bili ukljuceni da se to iskoreni. Mirni razgovori, sala cak i na njen racun, tako da je to postepeno iscezlo. Zadnje 2 godine bilo je sve u redu. SADA imamo problem NE MOZE DA SPAVA, zaspi kada svane i moze da spava do 15/16 h. Problem je nastao oko prijemnog ispita za srednju skolu. Sa pripremama je pocela na vreme i super se spremila. Tremu nije imala sve do vece pred prijemni kada su /nazovi drigarice pocele sa bombaedovanjem mob porukama> da posalje na 20 adresa..... a ako ne bice je nesreca 2 dana i svasta jos. Kada sam to primetila porazgovarale smo i zakljucile da je to ljubomora i spletka a da ona nema sta da brine jer se super spremila sa namerom da upise gimnaziju. Na vreme se istusirala i legla da spava. Tada pocinju more... Na levo, na desno, na stomak, mama dodji i pricaj mi nesto iz detinjstva. Zatim baka da dodje da joj prica kako je ona upisala srednju i kako je bilo, kako se prvi put zaljubila. Kada je to prevrsilo meru, izgrdila sam je i naredila da spava, popila je caj od maticnjaka i mislila sam da spava. KADA SAM USLA U SOBU ONA SEDI PORED PROZORA I KAZE DA MOZE ODMAH DA IDE NA PRIJEMNI JER JE SASVIM ODMORNA. To je bilo u 04 h. Uspela sam da je uspavam i otspavala je oko 3 sata. Ustala i spremila se za skolu, popola caj /nana,majc,dusica i kamilica sa medom i limunom i pojela 1 keksic. Ispit je prosao, matematika odlicno, srpski malo slabije, ali sve u svemu odlicno. E, onda stresovi sta ce kako ce da upise, ovaj ovde onaj tamo, ali je lepo spavala, vesela i imala veliki osecaj olaksanja. Cim je predala listu zelja , zatrazila je da ide kuci na planinu, a razredna ce joj javiti sta je bilo a i ima komp pa moze i tu da sw informise. Upisala zeljenu skolu, i lepo spavala, sem sto je zahtevala da ne ide rano na spavanje 12, 01, 02h. Ustajala je oko 10 ili 11h. Ima drustvo. Medjutim, zadnjih 15 dana nema sna. To su prava mucenja da zaspi. Kaze da hoce da spava ali joj nesto ne dozvoljava. Sta nisam probala i nista. Sada je to postalo opsesija/ kako da zaspi. Pridrema, uhvati je na kratko san i budna. Dugi razgovori, pricanje, citanje, muzika, cajevi, bedoxin. Samo mi govori> Vodi me kod neke bake da mi prebaje. Sigurna sam da cu tada spavati. Gospodine doktore, pomozite mi molim Vas, pretvara noc u dan i obratno. Sve znam da je bila opterecena, ali kako ovo da resim, daleko sam od naseg lekara a kako da cekam do kraja avgusta poremetice se.... Ps. Pocetkom maja je dobila prvu periodu, druga je dosla 30. juna, sada bi trebalo da dobije trecu ovih dana. Najtoplije Vas pozdravljam i molim za savet. Hvala.

    Odgovoreno: 28. 07. 2008.
    • Poštovana, opšte je poznato da je psihogena nesanica praćena i strahom od nesanice koji povećava budnost i dalje pojačaa nesanicu. Takođe, i njena neanica i vaša zabrinustost može uticti na obostrano razbuđivanje. Dok ne odete kod LEKARA, predlažem da preduzmete neke mere u borbi protiv nesanice. Prvo, potrebno je da prekinete sa dugim razgovorima (jer ko priča ili sluša, ne spava), upotrebu čajeva (imaju sastojke koji razbuđuju), čitanje i muziku (jer to ne uspavljuje svakog), bedoksin (jer nema stvaran, već placebo efekat, a njegovo uzimanjemože stvoriti utisak da ni lekovi ne deluju). Takođe, kupanje i gledanje TV-a nije za svakog relaksirajuće. Jedino što možete reći i savetovati ćerku je da i ne mora da spava, već da je noć vreme za odmor i da ležanje zatvorenih očiju. Ono što se događa noću, u velikoj meri zavisi od onoga što se događa danju, a u šta spadaju i događanja van kuće i druženje. Lekove, ako su potrebni, treba da propiše lekar i treba ga potražiti što pre, obzirom da i vaša devojčica traži pomoć (makar i od vračara).