sta je tzv. PREDSKOLSKA MASTURBACIJA molim vas odgovorite mi u najkracem roku. hvala unapred

    Odgovoreno: 20. 07. 2008.
    • Od treće godine deca pokazuje elemente masturbatorne aktivnosti, ali kao što sam više puta odgovorio, ne radi se o masturbaciji sa seksualnom konotacijom, već ima isključivo za cilj dobijanje zadovoljstva putem dodirivanja osetljivih telesnih regija (slično kao i čačkanje nosa ili češanje drugih delova tela). Infantilna masturbacija može biti ispoljena dodirivanjem genitalija, blagim udaranjem, trljanjem o ruku, predmete i igračke. Ono što roditelji mogu učiniti je da decu uče da takvo ponašanje nije u redu pred drugim ljudima u dnevnoj sobi ili na ulici, na sličan način kao što im ukazuju na ponašanje prilikom čačkanja nosa i sl. Potrebno j više godina da deca shvate razliku između ponašanja koje spada u privatnost i ponašanja koje se ispoljava u javnosti. U šestoj godini, većina dece se uglavnom pridržava porodičnim pravilima. Zabrinjavajuća masturbacija kod predškolaca karakteriše se zapostavljanjem drugih aktivnosti karakterističnih za uzrast u korist masturbacije. Najvažnije je imati na umu da seksualne aktivnosti karakteristične za odrasle ne spada u normalno ponašanje dece, i treba istražiti da li je dete bilo svedok seksualne aktivnosti odraslih (najčešće preko pornografske literature ili filmova). Najređe, ali možda i najvažnije, neuvremenjena seksalnost dece može biti posledica i seksualnog zlostavljanja, što svakakao zahteva uključenje stručnjaka. Srdačno