Postovani dr. ovo pitanje sam postavila u oblasti ginekologija ali posto nisam dobila odgovor resila sam da pokusam ovde!Naime cula sam da postoji tzv.predskolska masturbacija pa me interesuje kako se manifestuje ikakve mogu da budu posledice?Primetila sam neko cudno ponasanje kod moje sestogodisnje cerke pa bih htela da znam da li je to-to?

    Odgovoreno: 17. 07. 2008.
    • Poštovana, bilo je više ovakvih pitanja pa vas molim da pogledate po arhivi odgovora. Infantilna masturbacija, predškolska masturbacija, ukoliko je dete uopšte upražnjava ne spadaju u nikakve seksualne poremećaje jer nemaju seksualnu konotaciju, odnosno nisu praećni seksualnim fantazmima. Ali pošto se radi o vema važnom aktu (tzv. apetitivno ponašanje) koje će od adolescencije biti veoma značajan svaka grubost, neodmerenost i kažnjavanje mogu ostaviti posledice na kasnije seksualno ponašanje u smislu redukacije interesovanja, oklevanja i strahova vezanih za seksualnu aktivnost. Zato, predlažem da prvo sagledate nekoliko stvari. Treba isključiti postojanje preveremenog puberteta, što je i na drugačiji način vidljivo i malo verovatno. Drugo, sagledati da li je postojala mogućnost da je dete bilo ili jeste u kontaktu sa nekakvim pornografskim materijalom putem filmova, mobilnih telefona. Treće, da li je usamljena i nasekirana ličnim ili porodičnim okolnostima, što može pogodovati traženju samostimulativne aktivnosti. Na kraju proširte ovaj odgovor i odgovorima iz arhive gde je bilo još konkretnih saveta. Srdačno