Postovani dr Stankovic, kao i sve ocajne majke, i ja sam prvo potrazila pomoc na internetu, a Vi me molim Vas uputite gde dalje. Moj sin ima 8,5 godina. Sa svojim bioloskim ocem ne zivi od njegovih 1,5 god, razvedeni smo. Vidjaju se 2 puta nedeljno (po sat u proseku), jer otac ne moze vise vremena da provodi sa njim. Od njegove 3. god. sa nama je moj drugi suprug, sa kojim imam i devojcicu od 2 god, koji ga zaista voli kao rodjeno dete i maximalno se trudi oko njega, u svakom pogledu. Rodjen je na vreme, kao normalna i zdrava beba. Bio je do polaska u kolektiv - vrtic (3,5 god.) veoma povucen, a onda se "preokrenuo". Postao je hiperaktivan, u pravom smislu te reci! Postao neposlusan, nemiran beskrajno, ne drzi ga mesto, nema paznju, nema koncentraciju... Do polaska u skolu i nekako smo izdrzavali i pripisivali sve njegovoj nezrelosti. Isli smo za onom: "Sve ce to skola dovesti u red!" Od kada je posao u skolu stvari se nisu promenile. Uciteljica je imala prituzbe da je ne slusa, ustaje za vreme casa, dovikuje se sa drugarima, jurca "kao muva bez glave" po hodnicima za vreme odmora, gura drugare...Domaci zaboravlja, knjige ne pakuje sam, nije u stanju da prenese jednu obicnu poruku npr. kada je roditeljski. Ne interesuju ga film, knjige, neke normalne igre koje igraju njegovi vrsnjaci, sport...Zivi u svetu crtanog filma i njegovog omiljenog drugara i to je sve. Postaje pun nekih kompleksa: "Necu tu majicu bez rukava, debele su mi ruke!" Ili pak: "Ne zelim sandale, imam ruzme prste na nogama!" I tada nastaje histerija! Plakanje, dranje, vriska... Kod zubara postane nemoguc: dere se, svadja, histerise... Primetili smo da i dok se igra sa drugarima (ima samo jednog drugara i jednu drugaricu), negoduje cim nije po njegovom i tada je u stanju da napusti igru i sedi kuci sam, jer nije po njegovom! Svoju mladju sestru zna grubo da udari, da joj kaze ruzne reci, da "proklinje sto se rodila", da je mrzi...Tako da smo uvek na oprezu da je ne povredi. Ona, kao i svaka mladja sestra, ga obozava! I trudili smo se da ga njen dolazak na svet sto manje ugrozi, Nismo pokazivali preteranu neznost pred njim, ali smo ga ipak ucili da mu je to sestra i da treba da je voli. Ne dozvoljava joj da priviri u njegovu sobu, a ako to ipak uradi u stanju je da tako zaurla, da uplasi i nas! Ne dozvoljava nikakve prozivke od drugara, odmah burno i besno reaguje i plasimo se da ce povrediti neko dete. Recimo, veceras je tako udario - gurnuo svoju drugaricu na ivicu stola, zato sto ga je nesto isprovocirala! Dete je moglo ozbiljno da se povredi, na srecu nije. Bio je istog momenta kaznjen, ali je sve to kratkog daha. Pocinju ljudi da nas izbegavaju, jer je grub i nasilan. Pocinjem da izbegavam i ja njih, jer se stidim ponasanja svoga deteta i osecam kao los roditelj! Napomenucu, da je veliki emotivac, vezan za nas oboje (ocuha i mene). Jos uvek piski nocu u krevet (vodili smo ga na ispitivanja, nema fizioloski problem - dakle psiholoske je prirode). Mozda sam pisala "s brda s dola", ali razumecete. Zaista sam ocajna. Mi smo zaista jedna normalna porodica, ne svadjamo se, nema grubih reci, zivimo u slozi i harmoniji. Ja imam odlican odnos sa svojim bivsim suprugom. Nikada ni tu nisu pale teske rece ili ne daj Boze tuce, pa da on ima neke traume od toga. Mazen je, pazen i voljen od svih nas. Jedino ima malo nedostatak oca, jer je on sprecen da ga vidja koliko bi zeleo, posto je nedavno zasnovao novu porodicu. Molim Vas dajte mi savet kako da vaspitavam svoje dete? Beskrajne price u nedogled sa njim ne pomazu, kritike, kazne, ukidanja omiljenih stvari, batine ("po guzi")... Osecam da stvari polako izmicu kontroli, a ima samo 8,5 godina. Sta ce biti za koju godinu? Strepim da ga vodim u drustvo, jer ce me opet osramotiti! Mislim da mu treba strucna pomoc. Unapred mnogo hvala.

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    • Poštovana, ne slažem se sa vama da ste pisali "s brda s dola", ali se slažem  da je potrebna stručna pomoć, odnosno prvenstveno podrška u učenju socijalno  prihvatljivog ponašanja. Možda vas je svo ovo vreme ometala liberalna  filosofija "Sve ce to skola dovesti u red"; ali i pored velike moći škole,  učiteljice su često nemoćne kada deca ispadnu iz klišea na koji su one  navkle da uklope decu, pa se onda umesto discipline kod dece pojavi  neobuzdano ponašanje, pred kojim se povlače očekujući od roditelja da  reaguju, ali od istih onih koji su smatrali da će im dete biti dovedeno u  red u školi. Dete postaje tada gospodar moći, a da to nije ni tražilo A ko  jednom oseti moć, teško se nje odriče. Pitam se da li su vaši odlični i  harmonični odnosi sa svima u porodici, i bivšoj i sadašnjojrezultat vaše  popustljive prirode? U svakom slučaju dobro je da imate više saradnika koji  vas neće saplitati a hoće podržati u postavljanju novih granica u ponašanju  vašeg deteta i u osamostaljivanju, koje neće podrazumevati beskrajno  pričanje koje osmogodišnjem dečaku ne pomažu ama baš nikako. Ako ga pitate  šta je zapamtio od svega što kažete, videćete da obično to budu samo  segmenti koji su mu privukli pažnju. Ako mu je pažnja slaba, a pričanje  nezanimljivo, onda možete zamisliti šta se tek tada upamti. Dakle, najbolje  kratke jednostavne poruke šta očekujete od njega i šta će se dogoditi ako to  ispuni, a šta ako ne ispuni. I to i uradite. Bez preteranih nagrada i kazni.  Nisam najbolje razumeo šta se mislili kada ste napisali "Nismo pokazivali  preteranu neznost pred njim, ali smo ga ipak ucili da mu je to sestra i da  treba da je voli...". Nežnost ne treba generalizovati u smislu mnogo-malo,  uvek-nikad. Ona je potrebna i znak je bliskosti, i ne treba štedeti sa njom  kada postoji potreba da se pokaže, ali je treba uskratiti kada postoje  razlozi da se pokaže nezadovoljstvo. Ukoliko vas sin još uvek spava sa nekim  od ukućana, potrebno je pomoći mu da se osamostali. Noćno mokrenje je često  povezano sa prezaštićujućim odnosima i teškoćama u odvajanju od roditelja  noću. Ovi obrasci se pojave rano u detinjstvu, ali ukoliko se ne pomogne  detetu da se osamostali, onda te navike sa opstaju zajedno i sa noćnim  navikama iz perioda kada je dete imalo dve ili tri godine opstaju i sa 8,5  godina.