Postovani dr Stankovicu, molim Vas da mi kazete nesto o lecenju sizofrenije kod dece sa mentalnom retardacijom. Naime, radi se kceri moje sestre, koja ima 16 godina i pre par meseci kod nje su se pojavili prvi simptomi sizofrenije (utvrdjena dijagnoza): nesanica, halucinacije, razgovor sa raznim licnostima, zamena licnosti kao i dupliranje osoba iz okruzenja (i sebe same). Ona je dobila terapiju od koje su ovi simptomi delimicno nestali ali je njeno psiho-fizicko stanje krajnje zabrinjavajuce: otezano hoda, ne komunicira, samo sedi i posmatra u jednu tacku, bez ikakve inicijative... Strasno nam je da tako nesto prihvatimo, jer je ona bez obzira na svoju mentalnu zaostalost (ostala je na nivou razvoja 4-5-godisnjeg deteta) bila vrlo zivahna, druzeljubiva, igrala rado videoigrice, komunicirala sa okolinom... Molim Vas da mi odgovorite da li su ovo ocekivane i prolazne nuspojave pri uzimanju antipsihotika ili se mozda radi o losem reagovanju organizma na dati lek i da li je mozda neophodna promena terapije? Unapred zahvalna tetka

    Odgovoreno: 20. 07. 2008.
    • Osobe sa mentalnom retardacijom, generalno, pokazuju veću osetljivost prema psihotropnim lekovima pa je potreban poseban i dodatan oprez, bolje reći titriranje (pažljivo odmeravanje) doza lekova. Kako ste mi opisali znake, a pogotovo činjenicu da otežano hoda, moguće ih je dovesti u vezu sa pojavom pojačanih neželjenih efekata. Ukoliko postoji i ukočenost mišića tela, sa rukama savijenim ili polusavijenim u laktu prilikom hoda, otežana pokretljivost jezika i očnih jabučica, suvoća ustuju, pospanost, verovatnoća se povećava. Sa druge strane, shizofrenija ima mnogo lica i jedno od njih može biti upravo ono koje ste opisali. U svakom slučaju potreban je pregled kod lekara koji je propisao lekove, ali i možda mišljenje još jednog lekara specijaliste da bi se objektivnije sagledalo šta su mogući neželjeni efekti leka a šta bolesti i na koji način se mogu najbezbolnije ublažiti štetni uticaji i jednog i drugog. Pozdrav