Majka sam dva decaka - od nepunih 5 i 2 god.Ljubomora je obostrana,cak sa primesama agresivnosti:sutanje, udaranje, nagovaranje mladjeg brata da uradi ono sto on (stariji) ne bi smeo, ... Nasi veci problemi su se poceli javljati pre nepunih mesec dana kada smo poceli da primecujemo da se u nasoj kuci desavaju promene tokom noci: upaljen TV, ostaci hrane na stolu za rucavanje, termostat frizidera okrenut na max tako da je hrana smrzla u frizideru.Suprug i ja smo odmah pretpostavili da se radi o mesecarenju jer smo ga sinoc i "uhvatili" da se seta po stanu i razgovara s drugarom iz skolice; danas se nicega ne seca. Pitanje koje mi kao roditelji zelimo da Vam postavimo je da li treba da se obratimo strucnjaku i kom; i da li treba da se brinemo u toj meri da bi on mogao da sebi naskodi (izadje iz kuce-kljuceve vise ne ostavljamo u bravi vrata; otvori prozor, izadje na terasu). Unapred smo Vam zahvalni i ocekujemo da nam se obratite sto pre jer u nasoj porodici i medju blizim prijateljima ovakvih poremecaja jos nije bilo. Ili ih do sada niko nije primetio.

    Odgovoreno: 04. 06. 2008.
    • Da bi dete ilao socijalno poželjno ponašanje potrebno ga je tome naučiti. Kako dete nema razvijene unutrašnje inhibitore ponašanja, potrebna je pomoć od spolja. Dakle, ako ne želite da vam se deca ponašaju tako kako se ponašaju, potrebno je da ih tome naučite. To podrazumevanje znanje o tome šta treba činiti kada se takvo ponašanje pojavi (šta ignorisati, a na šta reagovati i kakve su konsekvence za pozitivno a kakve za negativno ponašanje) O tome možete čitati u više tekstova na ovom sajtu u meniju Moje zdravlje-zdravlje dece, kao i u prethodnim odgovorima. Mesečarenje svakako zahteva konsultaciju sa stručnjakom i EEG pregled tokom budnosg stanja i spavanja, kao i savetovanje šta činiti i u tim slučajevima. Srdačno.