Imam 21. godinu.,vec od 18. godine primecum povezanost izmedju psihickog stanja i menstrualnog ciklusa. Od divnog raspolozenja do osecanja umora ,razdrazljivosti i preterane potrebe za spavanjem, ,slabe kocetracije,glavobolje,napetost. Drugi razlozi za takvo stanje ne postoje,fizicki sam zdrava i nemam problema niti u porodici niti sa prijateljima. Izbegavam drustvo u tim danima kada izgledam kao druga osoba. Zanima me da li koriscenjem nekih lekova,antiderpresiva mogu se osecati bole?

    Odgovoreno: 04. 06. 2008.
    • Poštovana, opisane tegobe predstavljaju samo prenaglašene i prolazne simptome fiziološkog procesa. Naravno, protisak farmaceutske industrije čini da se od mnogih fizioloških stanja (u širim granicama) napravi teren za primenu lekova, koji se po definiciji daju kod bioloških poremećaja. Dakle, ako je nešto fiziološka (očekivana i uobičajena) smetnja, onda to nije istovremeno i poremećaj. Naravno, ima protivnika ovakvom mišljenju koji tvrde da se ta granica ne vidi i da je to individualna pojava. Svakako da ometanje opšte funkcionalnosti i remećenje kvaliteta života ne sme biti minimizirano i da je potrebno reagovati da bi se nekome umanjile patnje, ali ja sigurno nisam lekar koji će vam odmah savetovati da uzmete lekove, pre nego što se angažuju uspavane ili zanemarene unutrašnje snage. Savetujem vam da prvo potražite savetodavnu pomoć, pre svega nekog bihejvioralno kognitivnog psihoterapeuta uz čiju pomoć ćete napraviti drugačiju strategiju funkcionisanja bez izbegavanja života. Samo izbegavanje a pogotovo uverenje da ste druga osoba, još više učvršćuje strah od "onih dana".
      Srdačan pozdrav