Poštovani doktore, nadam se da ćete mi bar malo pomoći. Naime radi se o mojoj prijateljkici koja ima sina od 4 godine i kod kojeg je uspostavljena dijagnoza "disfazija govora" iako je ranija sumnja bila autizam. Dječak još uvjek ne priča osim nekih krikova ili odredjenih slova poput ooo..ili gaga.. i tome slično. Rijetko se zainteresuje za predmete ili stvari koje mu pokažete i često se nekontrolisano smije.-Dijagnoza mu je postavljena na institutu za patologiju govora u Beogradu s tim štoi su naglasili da može biti i poremećaj sluha kao i da ne može da teško povezuje glasove i pojmove sa stvarima..pa me interesuje kako se to najbolje liječi i dal se u potpunosti osoba može osposobiti za normalan život kasnije a s obzirom na siptomatologiju i postavljenu dijagnozu? Možda nisam najbolje opisala cijeli problem al nadam se da ćete uspjeti bar nešto naslutiti iz ovih redova i dati bilo kakav savjet pošto do sad su samo svi postavljali dijegnoze a liječenje je bilo "doći će top njemu samo od sebe" Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 01. 06. 2008.
    • Poštovana, razlika između autizma i disfazije je i kvalitativna i kvantitativana i po pitanju govora i ponašanja. Klinička slika, lečenje i prognoza su različiti. Međutim, dijagnozu je potrebno da postavi lekar, a ne logoped. Na Institutu za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora radi dr Milijana Selaković čije stručno mišljenje veoma uvažavam, stoga i njene terapijske preporuke. Takođe, pregled deteta se može obaviti na Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj, dr Nenad Rudić u Dnevnoj bolnici za decu se posebno bavi decom sa pomenutim razvojnim porermećajima. Na Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu u dr Subotića 6, roditelji se mogu obratiti prof.dr Aneti Lakić. Srdačno