Postovani, imam sina od 5 meseci. Pre msec dana je poceo da reaguje kada mene nema. Cim primeti da nisam u sobi pocinje da place i niko ne moze da ga smiri -sve dok ja ne dodjem i uzmem ga u ruke. Inace , ne reaguje negativno na nepoznate osobe i voli da bude u drustvu -ali samo u mom prisustvu. Ne znam sta je za njega najbolje-s obzirom da za 6 meseci pocinjem da radim. Da li da ga ostavljam drugima na cuvanje na kraci period -da se navikava, ili da budem stalno sa njim dok mu ne prodje ta faza. Bojim se da ce mnogo patiti kada budem morala da ga ostavljam na 8-9 sati. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 15. 05. 2008.
    • Beba u prvom mesecu života majku prepoznaje po mirisu, sluhom, a tek od drugog meseca majku prepoznaje po liku.  Smatra se da od četvrtog meseca dete može razviti mentalnu predstavu da ono i majka nisu jedno tako da se stvara i strah nepoznatih osoba i odvajanja od majke. Istovremeno dete razvija sigurnost prema osobama koji su u prostornoj, fizičkoj i simboličkoj vezi sa majkom, koja i sama sigurna i prati potrebe deteta. Razvoj bebe je veoma dinamičan i prva godina predstavlja najburni period u razvoju mozga. Šta će se sve događati u narednih šest meseci, najbolje je da saznate preko specifične popularne literature koju možete nabaviti u knjižarama.
      Srdačan pozdrav