Imam decaka od 9 god.Odlican je ucenik,omiljen u drustvu.Jedina primedba uciteljice je da je nemiran na sta on odgovara da mu je dosadno.Pre koji dan sam ga nasla kako jeca nad knjigom.Obavezna lektira Ruzno pace,dosao je do dela gde svi maltretiraju glavnog junaka.Kaze da je to ruzno i nece da cita dalje.Procitam mu pricu da vidi da ima sretan kraj,otplakao ju je celu.Ni sutra ne zeli da je cita.Pokusala sam da mu objasnim da su svi ljudi razliciti ali da te razlike ne prihvataju svi isto.Dajem primer debeljuce iz njegovog razreda koga svi zadirkuju,pa verovatno i on.Gleda me sirom otvorenih ociju,ne komentarise.Sledeci dan isto ne zeli da cuje za Ruzno pace.Pravimo kompromis citace bilo koju drugu pricu iz knjige a ja cu mu pomoci oko sastava.Svako je ispunio svoj deo dogovora. Iskreno,iznenadjena sam njegovom reakcijom u toj situaciji.Da li sam dobro postupila? Hvala

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Andersenove bajke su postale veoma popularne i neizostavno stivo za decu upravo zbog svoje jasnoce, sazetosti i neverovatno snaznih obrta u malo teksta. Efekat koje one izazivaju su upravo razrogacene oci i otvorena usta kao neverbalni znak uzbudjenja i aktivno usmerene i fokusirane paznje. Moguce je da je bajka kod vaseg sina imala uticaj na njegovu senzibilnu i lako uzbudljivu "licnost", ali i dotakla neku "osetljivu temu" koja u njemu izaziva strasljive misli i emocije, obzirom da je insistirao da izbegne dalje "suocavanje", sto je fobicna reakcija. A strahovi se gase suocavanjem. Medjutim, moji komentari o povodima za takvim ponasanjem su vise nagadjanje nego ozbiljna analiza. Kakva je razmisljanja i secanja je pokrenula prica, ostaje na vama da u razgovoru sa sinom otkrijete i pomognete mu da uoci pravu poruku price koja je ustvari pozitivna i ohrabrujuca. Da li roditelj dobro postupa govori ponasanje deteta nakon postupanja roditelja. Vase postupanje je bilo uspesno u smirivanju straha. Sledeci korak je suocavanje i razresenje. Za to je potreban jos jedan razgovor.