Poštovani doktore Stankoviću Neznam da li vi možete da mi pomognete,ali ipak ću vam postaviti pitanje: U vezi sam sa čovekom koji ima dete iz vanbračne zajednice ona ima devet godina.Nas dvoje smo u vezi četiri godine i ona nezna da ja postojim u životu njenog oca. Kada spomenem temu upoznavaja on večito govori da ima vremena,da je još uvek mala i da neželi da je istraumra (jednom je imao takvo iskustvo). Da napomenem što se tiče majčine strane tu nema nikakve pomoći,njoj tako odgovara,da otac neupoznaje dete sa nikim. Inače on nju viđa dva sata svake nedelje jer majka neželi drugačije,nebi sada da govorim o njenom vaspitavanju deteta ali u svakom slučaju nije humano ni prema detetu niti prema ocu tog deteta.

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Postovana neshvacena, Vase pitanje je na mestu kao i zabrinutost koju izrazavate. Svaka porodica prolazi kroz ubicajene i neuobicajene faze svog razvoja, rasta i smanjivanja. Prelaz iz jedne faze u drugu predstavlja tzv. tranzicionu tacku. Jena od njih je separacija roditelja i razvod, kao i stvaranje novih porodica. Tranzicione tacke su vazne jer se u njima stvara najveca napetost i rizik od pojave simptoma kod nekog clana porodice. Da bi se snizio nivo napetosti clanovi porodice preduzimaju razlicite intervencije. Ili pronalaze resenje kroz prilagodjavanje na novu situaciju i nastavljaju dalje kroz gradjenje novih odnosa i komunikacija ili prave nezdravu atmosferu stalnim ponavljanjem konflikata ili stalnim izbegavanjem resavanjem problema, razblazivanjem, sakrivanjem, zataskavanjem, sto zaustava razvoj novih porodicnih sistema i njenih "starih i novih" clanova. U ovom drugom slucaju zapocinju se novi odnosi koji se ne mogu u potpunosti razviti i ostvariti jer prethodni nisu zavrseni ili drugacije definisani. Drugim recima, tada se recimo kaze da brak jeste razveden, ali da se supruznici emocionalno nikada nisu razveli. Licnosti ukljucene u mrezu takvih nezdravih odnosa dele se na insajdere i autsajdere. Tada najslabiji clan(ovi) (obicno jedno dete) postaje i najranjiviji clan i dobija funkciju upijaca napetosti i ulazi u rizik da razvije neko simptomatsko ponasanje (psihicki poremecaj). Moguce da devojcica koju ste pomenuli upravo ima tu ulogu i otuda i toliku ranjivost. Vaznost uloge regulatora odnosa roditelja i upijaca napetosti iz njihove komunikacije iziskuje i njihovo angazovanje u njenoj zastiti (mnogo je cuvaju od drugih stresova). Dakle, razvod nije dogadjaj, vec proces koji zahteva vreme, ali i zrelost onih koji se odlucuju na takav korak. Taj proces traje 2-4 godine. Muskarci u proseku godinu dana nakon razvoda zapocinju novu emocionalnu vezu, a zene nakon dve do tri godine. Najteza uloga u porodicnom sistemu vezana je za ulogu macehe i ocuha, imajuci u vidu mitove o zloj macehi i nasilnom ocuhu. Treba imati na umu da je potrebno u proseku 6 GODINA da nebioloski roditelj uspostavi kvalitet roditeljstva dolaskom u novu porodicu. Ulazak u adolescenciju dodatno komplikuje situaciju, ali to za sada u vasem slucaju nije aktuelno. Takodje, nekada porodice mogu biti istovremeno u vise tranzicionih tacaka i faza, a u vasem primeru upravo je to slucaj. Sto duze traje prelazni period izmedju zapocinjanja novih zivotnih ciklusa, to je iscrpljivanje pozitivnih snaga vece. Sve ovo treba imati na umu i naravno zapitati se sta od svega sto se desava treba zadrzati, a sta menjati.