imam cerkicu koja ima cetiri godine. Pre neki dan me je njena vaspitacica pitala zasto je ona tuzna,ali meni pitanje bas i nije bilo jasno. Rekla mi je da u poslednje vreme stalno crta crnom bojom. Mislim i da joj previse posvecujem paznje tako da mi je nelogicno da sam ja uzrok tome. Jako sam se zabrinula zbog toga. Molim vas da mi kazete da li je stvarno moguce da dete kada je tuzno crta crnom bojom i tako izrazava svoja osecanja i u cemu bi mogao biti problem? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 14. 05. 2008.
    • Poštovana, bilo bi veoma jednostavno kda bi se raspoloženje ljudi procenjivalo na osnovu boje kojom crtaju. Psiholozi bi onda ostali bez posla, jer bi svako o svakom znao kako se oseća kada crta crno, oblči crveno, nepodnosi žuto. Ukoliko je to satavni deo neke šire slike neraspoloženja i pada socijalnih aktivnosti i poremećaja spavanja, hranjenja, igre,  onda se može razmišljati i mudrovati šta je sa devojčicom. Ovako, postavlja se pitanje da li je vaspitačica primetila neke ozbiljnije promene u ponašanju, ili je to samo preozbiljno shvaćena simbolika. Srdačno