Imam dvoipogodisnju kcer. Place sa izgovorom dira me taj i taj, iako joj je taj bio tek blizu na metar ili je dodirnuo za rame ili kosu. Dira je i onaj kod kog je prisla sama i odmah krece u maksimalni plac. Diraju je i braca i sestre kije voli. Naravno, niko je ne povredjuje, i srece samo poynate i drage ljude. Nema zalbi iz vrtica.

    Odgovoreno: 03. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Pošto ne vidim pitanje, prokomentarisaću ponašanje. Dakle, ovakve (preventivne) reakcije su svakako naučene. Na tom uzrastu deca uče dominantno po principima nagrade i kazne. Dakle. Ukoliko vi svaki put kada ona pusti suzu krenete sa utehom, to će za nju biti dodatni podstrek za pojačanjem takvog ponašanja i koristiće ga u svakoj situaciji gde procini da joj je potrebno. Sa druge strane, ukoliko je imala i neko traumatsko iskustvo, onda će procena opasnosti biti značajno nerealnija. Dakle, potrebno je prekinuti naučeni lanac postupaka makar u jednoj karici. Pošto ona neće menjati svoje ponašanje, potrebno je da roditelji menjaju svoje.