Imam devojcicu od 4 god, dijete sa potpuno normalnim razvojem. Govor; pamcenje, voli da pise, dosta zna engleski sve na njenu inicijativu[nismo je forsirali]. Problem je sledeci; odbija vrtic bez konkretnog razloga, lako stupa u kontakt sa starijim u odnosu na vrsnjake, potrebno je da je neko dijete bas forsira da bi se pokrenula kad se oslobodi bude super ali u grupi to je tesko. Probali smo sa skolom plesa[misleci da je vrtic opterecenje ]jer pokusavamo unazad tri godine ali desava se isto. Kad se poijavi u grupu djece stane sa strane i nista. Napominjem da smo ja i suprug dosta povuceni i tihi po prirodi. Zadnjih dana je zaticem u krevetu kako se mazi ''dolje''. Poceli smo kod psihologa ali tek dva dana rekao je da je sve ok za njen uzrast ali da ce raditi jos sa njom. Molim vas da mi odgovorite da li je to prolazna faza ili sta vec? Hvala

    Odgovoreno: 03. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Dodirivanje genitalija u uzrastu od 4 godine nije nikakav poremećaj niti je to masturbacija kako je shvataju odrasli. Svakako da je potrebno da se konsultujete sa psihologom jer problemi u ponašanju dece jesu najčešće naučena ponašanja, a problemi odvijanja od roditelja (pre svih nezaposlene, uplašene i neraspoložene) majke, na terenu sličnog temperamenta roditeljskom (plašljivost, uzdržanost) , predstavljaju polje psihološkog uticaja gde se očekuje najviše rada na promenama ustaljenih obrazaca vaspitavanja