Postovani, imam cerku od 6 godina posla je u pretskolsko pre mesec dana i od tada pocela cudno da se ponasa. Prvih dana kad je krenula vaspitacica mi je rekla da je pocela da se druzi sa najnemirnijim decacima i da je rekla da joj je jedan od tih decaka momak, i da ga je poljubila. Prvo nisam reagovala jer sam mislila da ce to da je prodje jer je jos mala mislim da i nezna sta je to momak. Pre neki dan mi je vaspitacica rekla da je cula kako je nekom decaku rekla da joj skine gacice i poljubi u ribicu. To nije mogla da cuje kod nas u kuci verujte, od uvek je bila dobro dete vaspitacice iz prethodnog vrtica su je stalno hvalile neznam sta se desava kako da razgovaram sa njoim dali da je kaznim, molim vas pomozite. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 03. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Naravno da ne treba da je kaznite. Istraživanje i pokazivanje "zabranjenih" delova tela je sastavni deo odrastanaj i u različitim fazama se različito ispoljva, u detinjstvu kao zadovoljstvo kroz igru, u adolescenciji kao igra zbog zadovoljstva. Ako vi budete insistirli na kazni i razgovru po svaku cenu, ne znači da će dete na to pristati svojevoljno ili razumeti šta baš želite. Najbolje je da detetu ukažete da su grudi, vagina i anus delovi teela koje drugi ne trebaju da dodiruju bez njene dozvole jer su to intimni delovi tela, kao što ni ona ne treba da dodiruje tuđe određene delove tela koji pripadaju samo njima. Ako se tako nešto dogodi treba da kažu "ne" i da o tome ispričaju roditeljima. Ovim se na ovom uzrastu određuju granice u ponašanju, a i zloupotreba deteteta od strane drugih.