Postovani dr. Stankovic majka sam troje dece. Sa srednjim detetom, cerkom u poslednje vreme imam velikih problema sto se tice skole. Ona ima 12 godina i do sada nije bilo vecih problema, ali kako je krenula u 6. Razred pocela je da dobija slabe ocene, a kada dodje iz skole sa mladjom cerkom koja ima 6 godina gleda crtace. Probala sam sa njom da razgovaram i ona mi obeca da ce da uci, ali od toga slaba vajda. Kada sam videla da od reci i ubedjivanja nema nista ukinula sam joj treniranje odbojke i igranje na kompjuteru, ali ni to nije dalo neke rezultate. Postala je i na to ravnodusna. Ne znam kako da je stimulisem da krene da uci, jer od kako je krenula skolska godina nije ucila skoro nista i sada joj se nagomilalo mnogo lekcija. Ona je u sustini poslusno dete, ali je sada uhvatila neka ravnodusnost. Molim za savet

    Odgovoreno: 03. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Prelazak iz prepuberteta u pubertet često sa sobom nosi prelazak iz jednog ponašajnog modela u drugi, ali pre nego što se sve svali na pubertet, proverite u školi sa razrednim starešinom i psihologom kakva su njihova zapažanja i u kojoj mri se devojčica uklapa u vršnjačku grupu i njohove obrasce ponašanja. A što se tiče vaših "kazni" one su preterane (neodmerene) i nemotivišuće, a "ne rade" jer nije pogođen prioritet od interesa.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #43755

    • Decu ne treba kaznjavati da bi pocela da uce. Nego ih treba podstaci, tj nagraditi. Npr. Ako dobije 5 u skoli date joj nagradu u vidu neke cokolade ili nesto sto je njoj lepo i sto joj prija. Ili ako je dete starije novac i td. . . Tako cete dete podstaci na rad. Ja imam 16 godina i voleo bih da sa mnom tako bude. Tj da mene neko tako nagradjuje. Tako bih ucio. Ne bih se skidao sa knjige. . .: -) pozdrav