postovani gospodine stankovicu,imam veliki problem sa svojim starijim  sinom (god.1999.).naime,u decembru su mu se pojavili razni tikovi koji  postaju sve intezivniji.zivimo u grckoj na jednom ostrvu pa je tim moj  problem jos veci,jer strucnjaka iz te oblasti ovde nema.nas si je jako  inteligentno dete puno energije i prosto nas boli dok ga gledamo kako  bacaka glavu levo i desni ili prevrce ocima,a cak mu se pokavio i  glasovni tik.jednostavno neznamo sta da radimo.detetu nista ne govorimo  jer su nas tako savetovali.pa ako imate vi neki konkretan savet,bili bi  vam veoma zahvalni.puno pozdrava iz kefalonije.

    Odgovoreno: 01. 04. 2008.
    •  Poštovani, već je bilo nekoliko pitanja sličnih vašem pa vas molim da  pogledate meni sa odgovorima iz dečje psihijatrije. Kombinacija motornih i  glasovnog tika je uvek stanje koje zahteva pregled stručnjaka iz oblasti  dečje psihijatrije, jer takva kombinacija visoko koincidira sa stanjem  koje se naziva Gill de la Tourette sindrom (možete potražiti na internetu)  i koji zahteva aktivan terapijski pristup. Takođe, potrebno je uraditi i  dopunska ispitivanja i psihoedukaciju roditelja koja ne podrazumeva puko  ignosrisanje ponašanja deteta, već i aktivnu pomoć u interakciji, ali i  prilagođavanju okruženja (familijarnog, komšijskog, vršnjačkog, školskog  itd.) na ponašanje dečaka. Srdačno