Moj sin je krenuo u prvi razred i ima problema sa praćenjem nastave. Dok mu pokazujem ili objašnjavam nešto on gleda na stranu ili se smeje bez posebnog razloga (seti se nekog događaja iz skorije prošlosti nevezanog za ono što tada radimo) sve ostalo što se tada dešava vidi i čuje i želi u svemu da učestvuje osim u rešavanju svojih zadataka. Ima velikih problema sa koncentracijom i stalno bi se igrao i u školi ne pokazuje nikakvo interesovanje - radi šta hoće, kad hoće i kako on hoće. Posetila sam više stručnjaka do sada i svi su mi rekli da je dete emocinalno nezrelo (iako je inteligentan) i da tu malo šta može da se učini jer to sazrevanje dolazi samo po sebi-kod nekog ranije a kod nekog kasnije. Našla sam se u čudu jer stvarno više ne znam na koji način da doprem do njega ida mu pomognem jer mi se ponekad čini da on živi u nekom svom svetu i ne želi dodir sa stvarnošću jer mu se u toj stvarnosti nešto ne sviđa. Naravno to su samo moje pretpostavke a vama sam se obratila za pomoć i molim vas ako možete da me posavetujete šta da radim i kome da se obratim za pomoć jer se bojim da će problem postajati sve veći i teži sa godinama. Još jednom vas molim recite mi šta mogu da učinim za svoje dete jer on postaje svestan svoje "posebnosti" i bojim se da ga deca ne odbace. Inače je veoma pričljiv ali isto tako veoma loš u slušanju onoga što drugi njemu govore. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Iz vašeg pisma može se naslutiti da vaš sin ima problem sa pažnjom i hiperaktivnošću (adhd) pa vas molim da o tome nešto više pročitate na ovom sajtu (meni "zdravlje dece") , ali i da uzmete uput za pregled kod dečjeg psihijatra koji bi objektivno sagledao ponašanje deteta. Na klinici za zaštitu mentalnog zdravlja razvijamo i neurofidbek metodu dijagnostikovanja, diferencijalnog dijagnostikovanja (razlikovanja od drugih poremećaja) i terapije poremećaja pažnje, ali naravno da i u drugim centrima postoje edukovani stručnjaci koji mogu pomoći.