Poštovani doktore Stanković, ujna sam jednom predivnom dečaku koji ima 20,5 meseci koji je u svemu veoma napredan, ali uopšte ne priča. Jedina reč koju izgovara je "mama". Sve ostalo "objašnjava" mumlanjem iz kog se ne može ni nagovestiti prava reč. Veoma je društven, stalno nasmejan, voli da oponaša postupke ljudi iz okoline. Njegovi roditelji očigledno ni najmanje nisu zabrinuti zbog toga što on ne priča, i po onome što sam mogla da vidim, ne stimulišu ga previše da nauči da izgovori bilo koju reč. Interesuje me do kog uzrasta se "nepričanje" smatra normalnim.

    Odgovoreno: 26. 03. 2008.
    • Poštovana ujna, razvoj govora, grubo rečeno, ima 3 komponente: ekspresivnu (izgovaranje reči) receptivnu (razumevanje reči koje prati izvršavanje jednostavnih naloga) i adekvatna upotreba govora (pragmatika, pogotovo u socijalnom kontekstu). Granica kada se može reći da je razvoj govora poremećen je 18,5 meseci. Sa 20,5 meseci se očekuje da dete zna više fraza od dve reči tipa imenica, da prepoznaje desetak do petnaest slika (da ih imenuje) i da izvršava najjednostavnije naloge (uzmi, daj itd) uz tendenciju izvršavanja i dvosložnih naloga (odnesi, zatvori, donesi). I pored ovih kategorijalnih odrednica, ne sme se izgubiti iz vida da normalan (očekivan) razvoj govora ima i komponentu koja se naziva individualnost, a po najviše je zavistan od spoljašnje stimulacije i očuvanosti slušnog i govornog aparata. Jedan kontrolni logopedski pregled bi najverovatnije otklonio sve dileme u pogledu razvoja govora vašeg sestrića.