Postovani doktore, izvinite da vas pitam. Imam problem sa sinom, ima 6 godina ide u obdaniste, i mnogo, mnogo je stidljiv. Mnogo zna, pametan je, al i ono sto zna nece da kaze nego koliko se stidi krene da place. Bojim se da ce takav da ostane i da ce i kad stigne u skolu takav da bude. Uticace ta stidljivost i na njegove ocene. Sta da radim da ga oslobodim. On se kuci ne stidi al tamo ne progovara.

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Najverevotnije se radi o jakom strahu da ne pogreši i bude kažnjenjen ukorom, porekim pogledom, ružnim komentarom, odbacivanjem i sl, a stanje se stručno zove elektivni ili selektivni mutizam odnosno selektivno korišćenje govora i ponašanja u zavisnosti od okolnosti i inteziteta straha. Pa radije ne želi ništa da kaže nego da kaže i obruka se. Kako se ovakvo ponašanje uči, najčešće u veoma zahtevnom i nepotkrepljujućem porodičnom okruženju predlažem da potražite konsultativni pregled kod dečjeg psihijatra i psihologa koji rade i porodično savetovanje.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #40763

    • Imam devojčicu sa istim ponašanjem da li se ovo stanje leči i kako molim za pomoć.