Postovani doktore, imam kcerku od dvije godine koja u kontaktu sa drugom djecom ne pokazuje nikakvo zanimanje. Samo stoji po strai i gleda. Ne progovori ni jednu rijec a ako je neko lagano dodirne ili uzme njenu igracku tada urla. Sad je posla u vrtic i tamo se desava isto a uz to sad u vrticu u roku 3 sata ide i do 5 puta na tutu. Neznam sta da radim. Hvala vam

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Svakako je potrebno da se zbog takve uzdržanosti (inhibiranosti) i osetljivosti na ponašanje drugih osoba iz okruženja posavetujete sa psihologom iz vrtića. Ukoliko je razvoj govra u skladu sa njenim uzrastom, a ona govor upotrebljava samo kada je manje uplašena ili u okruženju sigurnih ljudi onda ima povoda za konsultacijom i sa dečjim psihijatrom kako bi se na vreme reagovalo u prevenciji ustavljivanja takvih strašljivih reakcija. Sa druge strane d. Psihijatar može sagledati i mogućnost postojanja i drugih razloga za takvo ponašanje, a koje u krajnjoj liniji može biti i prolazna faza.