Postovani, nadamo se da nam mozete pomoci. Problem koji imamo tice se sestre koja ima 9 god. I ide u treci razred. Ima problema sa ucenjem, pamcenjem i uopste sa koncentracijom. Ona sada ide u treci razred a nije savladala sva slova ni brojeve. Samim tim citanje i pisanje su jako otezani skoro na nivou prvaka a racunanje i brojevi skoro nikako. Govor je veliki problem jer zna da izgovori cisto, ako se potrudi š, đ, ž, č, ć, ali u govoru u brzini nepravilno ili uopste ne koristi. Najvise nas brine to sto ne pokazuje skoro nikakve reakcije na bol i mnogo ga trpi, skoro vise i od odraslog coveka. Kada se povredi (padne ili je neko dete udari, pri cesljanju jako pocupa ili zubobolja) ne place i nista ne govori. Cak ce reci i da je ne boli, i retko joj se po licu vidi reakcija. Logika kod nje i ne postoji. No u igri sa drugom decom, nismo primetili da nesto kasni ili se razlikuje od druge dece cak se i na kompjuteru odlicno snalazi, sa mobilnim isto tako, jednom ili dva puta joj je dovoljno objasniti i sve pamti. Sve pesme na tv-u pamti i sve reklame. Do sada je isla kod logopeda i on tvrdi da je sve u redu, da samo treba da vezba, a ona vezba vec trecu godinu. Kod decijeg psihologa je sva testiranja za skolu prosla i do sada skolski psiholog nije nista prijavljivao da nije u redu. Uciteljica je veliki problem, o njoj necemo ni pricati. Jer kada god je pitamo za nju ona tvrdi da je sve uredu i da ona cak i ne tepa i cak joj daje petice za zadatke koji nisu dobri (vidi se da ih nije ni pogledala) . Jedino je uciteljica kod koje ide na privatne casove vec dve godine, rekla da sa njom nesto nije uredu i da bi smo trebali da posetimo strucnjaka jer kod nje logike nema i neke osnovne stvari je nemoguce nauciti. Problem je sto kada je posmatramo u nekim stvarima je sasvim normalna i normalno se razvija dok u drugim nikako. Ono sto nas interesuje je to, sta bi sa njom moglo biti i kojim strucnjacima da se obratimo. Unapred smo vam zahvani.

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Vaše dete svakako zaslužuje strpljivi i temeljan pregled celokupne organizacije psihomotorike, sagledavanje postojanja specifičnih smetnji učenja, pažnje, motorike, ali i neke konsultativne preglede lekara specijalista orl, oftalmologa i dr. To se sve može organizovati ukoliko se javite u specijalizovanu ustanovu koja ima organizovanu službu dečje psihijatrije (beograd - institut u palmotićevoj 37, dr subitića 6, n. Sad, niš - klinika za zaštitu mentalnog zdravlja) .