Imam devojcicu koja ce u decembru napuniti 4 god. Danas je sa suprugom i mladjom sestrom bila kod muzevljevog brata ponasala se jako cudno sedela je kod oca sve vreme zatvorenih ociju, onda je suprug odveo u drugu prostoriju ali je ona i tad odbijala da prica i isto se ponasala. Kad je dosla kuci pitala sam je zasto se tako ponasala ona je govorila zato. Ona je u sustini u drustvu jako povucena i treba joj dosta vremena da se oslobodi. Zanima me sta da radim po tom pitanju? Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Pa mislim da veći problem mogu da budu vaše reakcije nego stid, koji je složena emocija i ispoljenija je kod socijalno senzibilnije dece. Takvoj deci treba malo više vremena da se osete bezbedno i nema nikakve koristi od odvođenja u drugu sobu i prevaspitavanja "na licu mesta". Dete će se više "osloboditi" kada se oseti sigurnimda mu je tu negde i sigurna baza kojoj uvek može da se vrati. Ako ta baza nije sigurna, onda se od nje često ne odvaa i spremno je da se odregne i isztaživanja i igre samo da bi bilo bezbedno. Na sigurnosti poradite više kući, ali ne traženjem od deteta da se oseća sigurno i opušteno već stvaranjem takve atmosfvere.