Moj stariji sin ima 11 godina i ide u 5. Razred. Osnovni problem u vaspitanju je oduvek bila njegov inat. Svako očekivanje koje bismo mu predočili suprug ili ja za njega predstavlja nametnutu obavezu prema kojoj ima izrazito odbojan stav. Ukoliko bismo mu ponudili neku vrstu nagrade za obavljeni posao, on bi to doživeo kao ucenu i odmah zauzeo poziciju da mu ponuđeno ne treba, da ništa ne želi i da od svega može da odustane. Kao vaspitači se nalazimo u mat-poziciji, a brinemo se i za njegovo obrazovanje, koje je zahtevnije nego ranije, i za njegov budući stav prema radu, zaposlenju i svemu što mu u životu predstoji.

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Izgleda da je vaš sin vaspitao vas a ne vi njega. Redosled nagrađivanja i kažnjavanja je vrlo jednostavan. Nagrada se daje nakon obavljene obaveze, po dogovoru (očekivana) ili kao iznenađenje (potkrepljenje radi podsticanja na željeno ponašanje) . Primena izostavljanja nagrade, se primenjuje kada se obaveza ne ispuni kao i kazna (konsekvenca) ukoliko je ponašanje štetno za dete ili porodicu (to može biti uskraćivanje zadovoljstva pa i privremeno (sa merom) oduzimanje stvari i privilegija) ,