Moj sin ima 8 godina, zdravo je dete i zivi u porodici u kojoj vladaju harmonicni odnosi. Problem je u tome sto nocu ima strasne more i suprug i ja ne znamo kako da se ponasamo u takvim situacijama jer ne mozemo da ga smirimo to traje po 5 minuta pokusavamo da ga tihim tonom smirimo, ali bezuspesno, onda ga malo prodrmamo da se razbudi ili ga odvedemo u kupatilo da ga umijemo ili ga pronosamo. Na primer pocne da place i uglavnom ne razumno govori, ponekad razumemo kao da se svadja sa drugovima sa kojima se svakodnevno igra, ponekad vice mama, mama ili nekog drugog zove od clanova porodice, osecam da je pun nekog straha i neretko se desava da kada se smiri i razbudi ide u wc da mokri i nikada se ne seca sta je sanjao. To se ponekada svakodnevno desava, a ponekad prodje i nekoliko nedelja da nista ne sanja. Ne znam u cemu je problem u skoli je jako prihvacen, ima jako dobru uciteljicu koja je jako dobar pedagog tako da ne smatram da ima neki problem kad nije pod mojom kontrolom jer sam ja non stop sa njim van skole, tako da bih primetila da ima strah od necega ili nekoga. Dosta je hiperaktivan, i nema nigde mira, moram da dodam i da je jedinac i da je mazen i pazen u porodici. Jedino sto je problem kod njega sto voli dosta da jede ima 43 kg i stalno ga opominjem za slatkise, i odredjujem mu kolicinu hrane. Mozda je glupo sto to pominjem ali zaista ne znam sta bi moglo da bude razlog takvih nocnih mori, jer smatram da ima zdravo detinjstvo. Molim vas pokusajte da mi objasnite u cemu je problem, da li je to cesta pojava kod dece, i kako da reagujemo u takvim situacijama, jer to traje vec duzi period ne znam tacno koliko preko dve godine? Unapred hvala!!!!!

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ne radi se o noćnim morama (košmarnim snovima) već o noćnom strahu. Da je ovo prvo sećao bi se sna koji ga je uplašio i uopšte drugačije bi se ponašao. Pošto se radi o noćnim strahova, dakle nasumičnoj aktivaciji moždanih centara koji proizvode snažne emocionalne a i motorne reakcije, potrebno je pre bilo kakvog terapijskog delovanja uraditi eeg snimanje u toku budnosg stanja ispavanja. Drugi podatak da dečak ima višak kilograma (niste mi napisali koliko je visok pa ne mogu proceniti koliki je bmi) , kao i da j "hiperaktiva" uz pojačano uzimanje slatkiša ("kalorijske bombe") je svakako veoma bitan i potrebno je takvo ponašanje svakako promeniti i omogućiti dečaku drugačiji izbor hrane. O noćnim strahovima (pavor nocturnus) možete se dodatno informisati putem interneta