Postovana d-r, moj sin ima 7. 5 godina. Pre godinu dana primetila sam njegovo prociscavanje grla, izbacivanja nekog kratkog kaslja. . . I maticni pedijatar je sumnjao na blagu alergiju (izgubili smo godinu dana misleci da je to) , ali ispostavilo se da je to tik. On je kao mali ima problem za fizioloskim mucanjem-ali prevazisli smo to-sa vezbama i logopedom. Brinem se zbog ovog tika jer okrivljujem sebe sto uporno pricam i radim sa njime i posvecujem puno vremena trudeci se da bude poslusan, razuman, vaspitan itd. Inace radi se o "izuzetno inteligenom detetu"-prema uciteljcama. . . Koje uvek trazi perfekciju i zeli da bude lider i najbolji u svemu sta radi, ali je nervozan ako ne uspe iz prve. Molim vas pomozite mi sa savetom sta i kako da ga opustim (mozda kosarka-ali ako nije najbolji-i to ga nervira) , posto on bi za opustanje da igra pleystation-sto prema meni izaziva veliku nervozu i stres kod njega. Dali da ukinem pleystation (kao sto sam uradila preko leta-kada je tik nestao na 3 meseca) , ili da ga nagradim sa tom igrom-ako je to ono sta najvise voli? Inace mnogu citam i pratim sve sto bi pomoglo, ali neznam dali i kako da ublazim ovaj tik, a pocinju i deca u skoli da ga ismevaju zbog toga-pa bojim se da ce se situacija pogorsati.

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Kao prvo predlažem da se obratite dečjem psihijatru koji će sagledati o kakvom se tiku radi (verovatno kombinovanom motornom i vokalnom) što zahteva stručno praćenje i pomoć i davanje saveta kojim vežbama to prevazići. Takva deca su voma emocionalno osetljiva, ali i najčešće senzorno nadražljiva (reaguju na mnoštvo spoljašnjih draži) pa su im potrebne umirujuće a ne uzbudljive aktivnosti i sportovi. Kao drugo, veoma su muzikalni (to treba proveriti u slučaju vašeg sina) i možda mu omogućiti da na taj način kanališe napetost.