Postovani moji prijatelji imaju dvogodisnjeg sina, koji je izuzetno zivahan ali i neposlusan. Na njihovo ne reaguje tako sto namerno radi ono sto ne sme. Kada su van kuce stalno idu za njim, paze da ne radi sto ne sme ili da se ne povredi. Kada nije po njegovom histericno place i vice do beskonacnosti. Non stop je aktivan i tesko se uspavljuje. Nocu se budi strasno vristeci i nekad se smiri mlekom, nekad cokoladom, a nekad ga (iskljucivo) smiruje majka. Da li je on hiperaktivan, sta savetujete ovim roditeljima?

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Neposlušnost, rotivljenje i prkos nisu isto što i kiperaktivnost. Od dvogodišnjeg deteta može se očekivati ponašanje koje nije otvoren negativizam već istraživanje šta je dozvoljenoa šta ne, i šta se nagrađuje a šta ne. Ovo prvo retko kada može da se nauči isključivo pričanjem detetu, već deca na tom uzrastu mnogo lakše i brže usvajaju drugi put učenja, odnosno kakve konsekvence njihovo ponašanje proizvodi u okolini. Ako je histerisanje prouzrokovalo češće po dete pozitivne konsekvence ono će takvo ponašanje sve češće i ponavljati. Samo je potrebno sagledati šta prethodi takvom ponašanju, šta čini dete, šta čine roditelji i ko je "pobedio". Ako se žele promene u ponašanju deteta moraju se promeniti i elementi jednačine, odnosno ponašanje pre svega okoline i konsekvence. Pročitatjte tekstove u meniju zdravlje dece koji se tiču vaspitanbja deteta.