Imam cerkicu koja ce u novembru napuniti 4 godine. Imamo problem jer jos uvek kaki samo u pampers. Preko dana je u pamucnim gacicama i sama odlazi na wc ili nosu da piski ali za ovo drugo trazi pampers. Ubedjivali smo, pricali, obecavali ako kaki u nosu da ce dobiti nesto lepo, nije odreagovala. Povremeno sam i kaznjavala nedajuci pampers govoreci da je to za bebe a ona vise nije beba pa je zato zaustavljala stolicu i po dva -tri dana. Odlazili smo na nosu citajuci pricice i tako presedi sve vreme i nista ne uradi. Preko noci stavimo pampers da se ne upiski pa ujutru iskoristi priliku i obavi sve zajedno. Plasim se da zadrzavanjem stolice ne zaboli je stomacic i da napravimo jos veci problem, mada zna biti jako nervozna i razdrazljiva u tim trenucima. Sta ciniti? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko dete nema problema u razvoju (zaostajanje, disharmoničnost) , ono u najvećem broju slučajeva do četvrte ovlada kontrolom pražnjnja i stvori osnovne navike o higijeni. U vašem sluaju mislim da upravo vaš strah pomažete da se navike ne steknu odnosno da se održavaju. Kao prvo, nemate jasnu strategiju kako da obučite dete (to pokazuje nedoslednost u pristupu) . Raspitajte se kako su drugi roditelji rešili probleme sa svojom decom. Zatim, ukoliko stavljate dete na nošu i ono na to pristaje, trebate znati da je najbolje vreme za to dvadesetak minuta nakon obroka jer se tada javlja refleks pražnjenja. Ako već čitate pričice, pročitajte joj pričicu "miško ukakanko", koja ima edukativni smisao (kreativni centar) . Na kraju, odlučite se dokle vaše dete treba da nosi pampersice koje asociraju na značajno mlađi uzrast. Kada ih u kući više ne bude, onda ih više nećete ni stavljati niti će ona računati na njih.