Poštovani, moj sin koji uskoro puni 18 godina vrlo malo komunicira sa svojim vršnjacima, uglavnom sedi za kompjuterom, vrlo retko izlazi u grad, a kada izađe brzo se vrati, ne odlazi sa ostalima u diskoteke, na žurke. Nikada nikoga ne zove telefonom, već komunicira samo sa onima koji njega zovu. Nije zainteresovan ni za muziku, sport. Odličan je učenik, ali ga ni škola ne interesuje. U komunikaciji nije problematičan, poslušan je, miran, tih, ali mi je njegova nedruštvenost vrlo neobična. Da li je to normalno ponašanje?

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Nije svaka neuobičajenost u ponašanju odmah znak i nenormalnosti, kao što nije ni svaka neupodljivost siguran znak normalnosti. Danas adolescenti komuniciraju sa svojim vršnjacima koristeči pretežno kompjuter kao glavnog posrednika. To im umnogome olakšava stvari jer u isto vreme mogu biti u kontaktu sa mnogo osoba itd. Zabrinjavajuće može biti ako je povlačenje praćeno i drugim promenama u ponašanju, ali i razvijanje nekog oblika zavisnosti nije zanemarljivo (mislim na video igrice i sl.)