Postovani, zelela bih da mi pomognete. Imam nepunih 18 godina, a jos se bojim. Znam da je cudno, jer se niko sa 18 godina ne boji. . . Jos od malena se bojim puno (vise nego sto bi trebalo) . Bojim se mraka. Od malena sam zamisljala da ce se pojaviti nesto iz mraka (nesto poput vampira, vestica, kostura,. . .) . Ali ja se jos bojim. Znam da to ne postoji, ali sama u glavi stvorim nocu sliku o tome, i onda ne mogu da zaspim do 5, 6 sati ujutru. Zbog ne spavanja me boli glava a i nervozna sam. Horor filmove ne gledam, ali cesto se setim nekog kad sam gledala pre par godina i onda se nocu bojim. Ne znam da li da odem do doktora. A bojim se sta ce on reci, jer je sramota bojati se mraka i ostajati sam u stanu. Da li mi mozete reci kako tog straha da se resim i sta bi trebala da uradim. . . Unapred hvala. . .

    Odgovoreno: 05. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Svi se nečega boje i sa 8 i sa 18 i 88 godina. Strah od mraka je univerzalni strah i u većoj ili manjoj meri i određenim okolnostima, velika većina ljudi ispoljava taj strah u podnošljivom ili nepodnošljivom intenzitetu. Zato što je povezan sa razvojem i opstankom ljudske vrste koja nekada nije živela u komfornim stanovima već u pećinama savana i prašuma. Da li otići kod lekara zbog tog straha? Svakako ako te ometa u svakodnevnom funkcionisanj, ali pre toga možeš i ti nešto da učiniš za sebe. Pošto je duša nerazdvojna od tela, ti podsticanjem razvoja tela, možeš poomoći i duši. Bavljenje nekim sportom kojim se jača telo će te možda osnažiti da se suočiš sa "nemanima" iz mraka. Druženje sa vršnjacima koji nemaju slične strahove takođe, a pogotovo ne izbegavanje druženja "kada padne mrak". Uspostavljanje emocionalne veze je najdelotvornije u pobeđivanju strahova, a razmišljanje o zapošljenju, budućoj profesiji i eventualnom studiranju to još više pojačava. Ako ništa od ovoga ne uspe, onda sa stručnjakom možeš poraditi na rasplašivanju pravljenjem detaljnog plana tzv. "desenzitizacije i preplavljivanja".