Naš sin ima 4 godine i pri govoru koristi samo 13 glasova. Rečenice su mu smislene i po mom mišljenju ima relativno dobar fond reči. Inače je, pogotovu, prilikom prvog susreta povučeniji (starija kćerka takođe) . Tri puta smo bili kod logopeda i on je gledao slike ali nije hteo da komunicira sa logopedom. Tog trećeg puta je " na scenu stupila" druga doktorka koja je imala stav "nema kod mene cile-mile, majka izađite napolje", na šta je dete počelo da urla. Deset minuta je plakao unutra, sedeo je na stolici i po rečima doktorke sav bes ispoljio na jadnoj stolici. Povrh svega je bio uslov da dok ne prestane sa tim neće doći kod majke. Posle sam ja ušla i tada je doktorka ispoljila svoj bes na meni. Njena dijagnoza je da je dete vaspitno zapušteno i da ga treba prvo vaspitati kod kuće pa tek onda dovesti logopedu. Situacija je bila vrlo stresna i za mene a kamoli za dete. Imam još zakazanih termina pa sam u nedoumici da li da vodim dete i dalje tamo. Inače i pored svih mojih priča da tamo ništa ne boli (imao je ružna iskustva od velikog broja injekcija i 1 ušivanja glave) , da će teta da mu pomogne da nauči lepše da priča. . . Detena to kaze da neće biti dobar i da neće pričati sa tetom. Molim vas da mi date neki savet. . . Zabrinuta majka

    Odgovoreno: 05. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko je logopedski tretman indikovan onda ga i treba sprovoditi. Ukoliko je potrebno i savetovanje oko vaspitnog pristupa i to možete učiniti sa psihologom ili d. Psihijatrom. Ono što ste opisali je konflikt a ne terapija. Svi bismo voleli da u naše ordinacije dolaze lepo vaspitana i deca zahvalna za lećenje, ali se to najčešće ne događa, što ne menja stvari oko profesionalnog pristupa. Imate puno logopeda koji su veoma stručni i taktični i u sprovođenju direktivnih i strukturalnih intervencija bez izazivanja konflikta koji ometaju terapiju. Prisustvo roditelja je idealno kada dete i roditelj uče od logopeda šta treba raditi kod kuće. U svetu se radi sa jednosmernim ogledalom koje pomaže da roditelj ne bude u prostoriji (što je povoljnije) a da opet bude uključen u terapijski proces putem edukacije. Kod nas se radi kako se radi, sa velikim razlikama u doktrinama i pristupu u zavisnosti od nivoa stručne edukacije i doedukacije, a vi ćete pronaći nekoga ko će raditi svoj posao stručno, a vas pripremiti za neophodne izmene i u vašem prstupu prema detetu. Ukoliko to stručnjak izgubi iz vida, vi ga podsetite svojim pitanjima (šta planira da radi sa detetom, na koji način, kako vi najbolje možete da pomognete i budete od koristi, da li postoje još neki prostupi, koji se pokazao najboljim kod osetljive dece (i roditelja) i td.) odlazak kod stručnjaka ne podrazumeva pasivno i slepo slušanje, već interaktivni i saradnički odnos. Vaše pitanje savetujem da prosledite i logopedu sa ovog sajta gđi smilji majević.