Poštovani doktore,
    Imam troje dece, koja, čini mi se žive u normalnom porodičnom okruženju. Moja najveća briga je srednja ćerka, koja sada ima 2.5 god. Pre od prilike godinu dana počeli su problemi u vezi njenog ponašanja. Agresivnost, udaranje glavom o pod, vriska i plakanje bili su prouzrokovani i najmanjom sitnicom, tako da bi, kad sve prođe, često i zaboravljali kako je počelo. Što od dužine njenih, napada,  što od banalnosti povoda koje je koristila. Moram da naglasim da smo u tom periodu i supruga i ja imali vidne fizičke povrede od ujeda, grebanja i sl. Elem, tada smo uz savete dečjeg psihijatra, to prebrodili. Ali samo na kratko. Ubrzo je počela da bude izuzetno neposlušna i svojeglava, tako da sve do danas, i najmanju zabranu proprati dugim, histeričnim napadima, nekada se zacenjuje od plača i čini se da nikada ne odustaje od od svoje namere. Takvo ponašanje zna da potraje i više od sat vremena, a dešava se skoro svaki dan. Na nas deluje užasno iscrpljujuće i mentalno i fizički. Da naglasim da se prosto čini da ima određeno vreme koliko će to da radi, jer, i ako odustanemo od zabrane, ona pronalazi novi razlog da nastavi dramu. Očajni smo, posebno što živimo u sredini gde nema dečjeg psihijatra, a od psihologa nismo dobili korisne savete. Iako je imala 14 meseci kada se rodilo treće dete, nikada nije bila zapostavljena, jer ona to ni sama ne dozvoljava. Da li je Eleni potreban lekar i koliko ugrožava svoje zdravlje ovakvim iscrpljujućim plačom? Od Vašeg odgovora očekujemo mnogo.
    Hvala.

    Odgovoreno: 05. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Napisali ste da ste imali savete od dečjeg psihijatra koji su pomogli, a potom napsiali da nemate dostupnog d. psihijatar, a da od saveta psihologa nije bilo pomoći. Ukoliko imate kontakt sa d. Psihijatrom koji Vam je dao uspešne savete, logično je da ga ponovo kontaktirate i ohrabrite se za funkcionalan pristup detetu sa kombinacijom problema kontrole emocija i ponašanja. Ovim putem predlažem dve intervencije koje će generisati sve ostale. Kao prvo, potražite na ovom sajtu tekstove o pozitivnom roditeljstvu i korišćenju tajm aut tehnika (oblast zdravlje dece). One su napisane generalno i treba ih prilagoditi njenom uzrastu (dakle ne zaboraviti da devojčica ima samo 2,5 godine). Druga, takođe brzo ostvarljiva intervencija je uticajna na uspostavljanje bolje kontrole emocija i ponašanja, a zavisi isključivo od Vašeg porodičnog drugačijeg organizovanja. Pošto imate troje dece (na čemu čestitam) potrebno imati i trostruko više snage za njihovo podizanje, što je logično potpuno iscrpljujuće na duže staze, predlažem da što pre obezbedite fizičku pomoć kako bi svako dete (a pogotovo srednja ćerka) imala samo svoje kvalitetno i pozitivno vreme sa Vama i tatom po principu "jedan na jedan". Time ćete vi kao roditelji prikupiti dovoljno "kredita" i da sprovedete tajm aut intervencije. Na kraju, vrtić je sasvim prihvatljiva opcija u Vašem slučaju jer Vama obezbeđuje " punjenje baterija" a ona dobija značajno drugačije strukturisano okruženje i pravila ponašanja koje mora da sledi da bi se prilagodila grupi.