Poštovani,
    Imam sina koji je star tri godine. Dešava se da nekoliko puta u toku dana zaskoči stolicu (jako se izvinjavam zbog ovakve reči, ali ne znam kako drugačije da opišem) i simulira seksualnu radnju. Nisam htela na silu da ga odvraćam od toga. Kada ga pitam šta radi on ništa ne odgovori. To potraje 10 do 15 sekundi i onda nastavi dalje da se igra. Nikada ga nisam pustila da vidi tako nešto na tv-u i nije zatekao muža i mene nikada dok vodimo ljubav. Potpuno je normalno dete, sve je u redu, imamo divne odnose u kući, jednostavno ne mogu da pronađem razlog ovome, a plašim se da to nije baš uobičajeno ponašanje.
    Hvala puno unapred.

    Odgovoreno: 17. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Kao i kod odraslih, i kod dece trljanje sluzokože genitalne regije izaziva doživljaj zadovoljstva, ali nema seksualnu konotaciju, nema sekusalnih fantazija, a sa druge strane deca se ne kriju dok to rade sve dok ne nauče da se to ne radi pred drugima. Kako ste vi opisali, radi se o uobičajenoj pojavi najčešće prolaznog karaktera, kojoj ne treba pridavati značaj, a pogotovo ne zapitkivati dete šta radi iz više razloga. Ako već reagujete, moj savet je da isključivo reagujete blagim fizičkim sputavanjem i sprečavanjem i skretanjem pažnje i ponašanja ka drugoj aktivnosti (ako je neophodno uz kratak komentar da se to ne radi i pohvalu kada prihvati drugu aktivnost). Napominjem da ne treba biti grub i bezkompromisno insistirati.