Poštovani,
    Moj sin ima 3 godine i izuzetno je aktivno dete čiju pažnju ništa ne može da zadrži duže od par minuta (izuzetak su neki crtani filmovi). Od kad otvori oči veseo je, raspoložen i nasmejan. Međutim apsolutno ništa, ali ništa ne sluša iako mu je milijardu puta ponovljeno da je struja opasna i slično. S njim niti može da se ide u posetu a kad neko dolazi kod nas to je noćna mora - on mora da bude u centru pažnje, nema šanse da se sam zaigra ni 10 minuta. Ako nije tako, baca se na pod i plače. Ono što me dodatno brine jeste što, iako je druželjubiv, grli i ljubi decu, naročito bebe u parku, hoće često i da ih udari. Nisu to nikakvi jaki udarci, ali jednostavno voli da ćušne, gurne drugu decu i pri tom napravi drugačiji izraz lica, kao da stiska zube. Hoće da udari i nas odrasle, obe bake i mene, a od oca pomalo strepi. Ranije je umeo da ujede i od toga smo ga jedva odučili. Stalno i uporno mu objašnjvamo da to nije lepo i da ne bi trebalo to da radi. Bez uspeha. Sada ga vodimo što dalje od druge dece da ne bismo izazivali incidente. Napominjem da su odnosi u porodici normalni. Dosad su se u čuvanju smenjivale bake, a u vrtić kreće prvi put od sledećeg meseca. Veoma sam zabrinuta zbog takvog ponašanja.
    Molim za savet. Hvala, majka

    Odgovoreno: 17. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Deca ne uče civilizovano ponašanje upornim objašnjavanjem već doslednom primenom konsekvenci za necivilizovano ponašanje. Polazak u vrtić će biti pravi test za dete i porodicu, jer ukoliko se u strukturisanim uslovima kakvi vladaju u vrtiću uporno zadržavaju opisni obrasci ponašanja, onda svakako treba potražiti pomoć dr psihijatra koji će razmotriti o kakvom se problemu radi (adhd, odd i drugi). Ukoliko se ponašanje deteta menja i selektivno primenjuje zavisno od konteksta onda se u ponašanju odraslih koji dete uče ponašanju mora nešto menjati.
      Pozdrav.